Avto-moto oprema

Obvezna oprema v avtu: kaj morate vedno imeti?

Varnost na cesti je ključnega pomena za vse udeležence v prometu. Poleg tehnične brezhibnosti vozila je pomembno, da imamo v avtomobilu tudi predpisano obvezno opremo, ki nam lahko pomaga v nepredvidenih situacijah. Ta oprema ni zgolj zakonska zahteva, temveč tudi sredstvo za zagotavljanje lastne varnosti ter varnosti drugih udeležencev v prometu.

Neupoštevanje predpisov glede obvezne opreme lahko vodi do denarnih kazni in poveča tveganje v primeru nesreče ali okvare vozila. Zato je pomembno, da smo seznanjeni s tem, katera oprema je obvezna in kako jo pravilno uporabljati.

​Rezervno kolo in oprema za menjavo pnevmatike

Vsako vozilo mora biti opremljeno z rezervnim kolesom in orodjem za zamenjavo. To vključuje tudi pripomočke, kot so kompresorji ali kompleti za popravilo pnevmatik, ki omogočajo začasno sanacijo predrte pnevmatike do najbližjega servisa.

Redno preverjanje tlaka v rezervnem kolesu ali delovanja pripomočkov za popravilo je prav tako pomembno, saj nam v primeru okvare omogoča hitro nadaljevanje poti. Priporočljivo je tudi, da se vozniki seznanijo s postopkom zamenjave kolesa ali uporabe kompleta za popravilo, da bodo v nujnih primerih znali pravilno ukrepati.

​Varnostni trikotnik

Varnostni trikotnik je pripomoček za označevanje ustavljenega vozila na cestišču. V Sloveniji je obvezen del opreme in mora biti homologiran v skladu s pravilnikom. V primeru okvare ali nesreče je treba varnostni trikotnik postaviti na ustrezno razdaljo (100 m) za vozilom, da opozori druge udeležence v prometu na oviro na cesti.

Postavitev varnostnega trikotnika
Varnostni trikotnik postavimo ob desni rob vozišča (vsaj 100 m od vozila).

Pravilna uporaba trikotnika lahko prepreči dodatne nesreče in zagotovi varnost tako za voznika kot za ostale udeležence v prometu.​ Dodati velja, da v posebnih situacijah, ko je vozilo obstalo denimo takoj za ovinkom, varnostni trikotnik postavimo celo dlje od predpisane razdalje.

Komplet prve pomoči

Komplet prve pomoči je obvezen del opreme v vozilu in mora biti v skladu s predpisanimi standardi. Vsebovati mora vse potrebne pripomočke za nudenje prve pomoči, kot so povoji, obliži, škarje in zaščitne rokavice.

Pomembno je, da je komplet prve pomoči vedno popoln in da mu ni potekel rok uporabe. Redno preverjanje in obnavljanje vsebine kompleta zagotavlja pripravljenost na nudenje prve pomoči v primeru nesreče ali poškodbe.

​Komplet rezervnih žarnic

Del obvezne opreme je tudi komplet rezervnih žarnic, ki omogoča takojšnjo zamenjavo pregorele žarnice na vozilu. To zagotavlja, da so svetlobna telesa vozila vedno v brezhibnem stanju, kar je za varnost v prometu vsekakor izjemno pomembno.

Vozniki morajo poznati vrste žarnic, ki jih uporablja njihovo vozilo, in imeti ustrezne rezervne žarnice pri roki. Prav tako je priporočljivo, da se seznanijo s postopkom zamenjave žarnic, saj lahko s tem prihranijo čas in zagotovijo nemoteno delovanje vozila.

​Odsevni telovnik

Čeprav odsevni telovnik v Sloveniji ni del obvezne opreme, je njegova uporaba obvezna, če ob okvari ali nesreči na avtocesti ali hitri cesti izstopite iz vozila. Priporočljivo je, da ga imate v vozilu tudi na ostalih cestah, saj poveča vidnost voznika in s tem njegovo varnost.

Telovnik naj bo shranjen v kabini vozila, da ga lahko oblečete, preden izstopite. S tem boste poskrbeli za svojo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu, saj boste bolj vidni, zlasti v slabših vremenskih razmerah ali ponoči.

Redno preverjanje in vzdrževanje obvezne opreme v vozilu je odgovornost vsakega voznika. Na ta način ne izpolnjujemo le zakonskih zahtev, temveč predvsem skrbimo za svojo varnost in varnost drugih udeležencev prometa. Pred vsako daljšo vožnjo je priporočljivo preveriti stanje opreme in se prepričati, da je vse na svojem mestu ter pripravljeno za uporabo.

Comments are closed.