Vožnja po avtocesti prinaša višje hitrosti in gostejši promet, kar pomeni, da je vsaka nenadna okvara vozila lahko nevarna tako za voznika kot za druge udeležence v prometu. Nepravilno ravnanje v takšni situaciji poveča tveganje za prometno nesrečo, zato je izjemno pomembno, da ob okvari ravnamo preudarno in se držimo varnostnih postopkov. Ustrezen odziv zmanjša nevarnost za nesrečo in omogoči hitro odpravo težave ali prihod pomoči na cesti.
V primeru okvare je treba nemudoma poskrbeti za varnost potnikov in drugih udeležencev v prometu. Pravilno ustavljanje, uporaba varnostne opreme in obveščanje pomoči so osnovni koraki, ki pripomorejo k varnemu reševanju situacije. Tovrstni postopki so predpisani v prometnih zakonih in priporočilih, zato je koristno poznati pravilen način ravnanja, preden se znajdemo v tej neprijetni situaciji.
Ostanite mirni in ocenite situacijo
Prvi korak ob nenadni okvari je ohraniti mirno kri in oceniti, v kakšnem stanju je vozilo. Treba je preveriti, ali vozilo še vedno deluje do te mere, da ga je mogoče varno zapeljati na odstavni pas ali izvoz. Če je vozilo popolnoma nevozno, je pomembno takoj vključiti vse štiri utripalke, da opozorimo druge voznike na težavo.
Poleg tega je treba oceniti, ali obstaja neposredna nevarnost, na primer uhajanje tekočin ali dima iz motorja. V takšnih primerih je treba vozilo zapustiti in se umakniti na varno razdaljo. Neupoštevanje teh varnostnih ukrepov lahko poveča tveganje za nesrečo in ogrozi vse udeležence v prometu.
Pravilno ustavite vozilo in poskrbite za varnost
Če je mogoče, je treba vozilo varno umakniti na odstavni pas ali izvoz, kjer bo čim manj oviralo promet. Pri zaviranju in premiku na odstavni pas je priporočljivo postopno zmanjšati hitrost, saj nenadni manevri na avtocesti predstavljajo veliko tveganje. V primeru, da je vozilo obstalo na voznem pasu, se mora voznik umakniti na varno in takoj poklicati pomoč.

Po zaustavitvi je pomembno preveriti okolico in izstopiti iz vozila le, če je to varno. Potniki morajo prav tako zapustiti vozilo in se odmakniti za varnostno ograjo ali čim dlje od cestišča. Sedenje v vozilu poveča tveganje za nesrečo, saj ostali vozniki vozila morda ne bodo pravočasno opazili.
Uporaba varnostnega trikotnika in odsevnega jopiča
Varnostni trikotnik in odsevni jopič sta obvezna dela opreme vsakega vozila, namenjena opozarjanju drugih udeležencev v prometu. Voznik mora pred izstopom iz vozila obleči odsevni jopič, saj bo tako bolj viden ostalim voznikom. To je še posebej pomembno v slabših vremenskih razmerah ali ponoči.
Varnostni trikotnik je treba postaviti vsaj 100 metrov za vozilom, na mestu, kjer bo jasno viden prihajajočim voznikom. Če je ovinek ali slaba vidljivost, je treba trikotnik postaviti še dlje, da vozniki dobijo dovolj časa za pravočasen odziv. Uporaba varnostnega trikotnika in odsevnega jopiča pomembno prispeva k preprečevanju dodatnih nesreč.
Obveščanje pomoči na cesti
Ko je poskrbljeno za varnost, je naslednji korak obveščanje pomoči na cesti. V Sloveniji je mogoče poklicati 112 za nujno pomoč ali 1987 za pomoč na cesti (AMZS). Pri klicu je treba jasno opisati lokacijo okvare, stanje vozila in morebitne dodatne nevarnosti, kot so uhajanje goriva ali poškodbe udeležencev.
Če je vozilo kasko zavarovano, je priporočljivo preveriti, ali polica vključuje asistenco z brezplačnim prevozom vozila do servisa. Nekateri avtomobilski klubi in servisi ponujajo pomoč na cesti, ki zajema popravilo na mestu okvare ali vleko vozila do delavnice.
Kaj storiti, če ne morete sami odpraviti težave?
V primeru, da težave ni mogoče rešiti na mestu okvare, je treba počakati na pomoč na varni lokaciji. Pri tem je pomembno, da voznik in sopotniki ostanejo za varnostno ograjo in ne stojijo v bližini vozila ali na prometnem pasu. Čakanje na pomoč mora potekati na varnem mestu, odmaknjenem od cestišča.
Če je okvara posledica težav z gorivom, predrte pnevmatike ali praznega akumulatorja, lahko nekateri servisi na cesti ponudijo hitro rešitev. V drugih primerih, ko je vozilo nevozno, je edina možnost vleka do avtomehanične delavnice. V takšnih primerih je priporočljivo imeti pri sebi kontaktne številke asistence, da se postopek reševanja izvede čim hitreje.
Comments are closed.